а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аба

мн. аби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25821
1. (само едн.) Груба волнена ткаенина.
Англиски: baize Турски: aba Албански: shajak, zhgun
Употреба: Архаизам
Примери:
Бечви со ширити од аба.
2. Горна облека од груба волнена ткаенина.
Англиски: baize Албански: zhgun
Употреба: Архаизам
Примери:
Облечени во црни аби.