а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Париз

Вид збор: Име
Ранг: 809
Главен град на Франција.
Англиски: Paris Француски: Paris
Употреба: Географија
Изведенки
1. парижанец м.
мн. парижани
2. парижанка ж.
мн. парижанки