а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кукавичино грозје

Вид збор: Сложенка
Вид пролетно, ливадско цвеќе со цветчиња слични на зрната на грозјето.
Латински: Muscari botryoides Англиски: Grape Hyacinth
Употреба: Ботаника