а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Киргистан

Вид збор: Име
држава во Средна Азија
Англиски: Kyrgyzstan
Употреба: Географија
Изведенки
1. Киргистанец м.
мн. Киргистанци
2. Киргиз м.
мн. Киргизи
3. Киргистанка ж.
мн. Киргистанки
4. Киргиска ж.
мн. Киргиски
5. киргистански прид.
6. киргиски прид.