а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Кипар

Вид збор: Име
Ранг: 16446
Островска држава во Средоземното Море.
Англиски: Cyprus
Употреба: Географија
Изведенки
1. кипарски прид.
кипарскиот
Пример: кипарско прашање
2. Кипранец м.
мн. Кипрани
3. Кипранка ж.
мн. Кипранки