а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Илинден

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6529
1. Христијански и народен празник посветен на св. Илија, што паѓа на 2 август.
Албански: Ilinden
Употреба: Црковен термин
2. Востанието на македонскиот народ на 2 август 1903 година.
Албански: Ilinden
Употреба: Историја