а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Египет

Вид збор: Име
Ранг: 6086
Земја во северноисточна Африка.
Англиски: Egypt
Употреба: Географија
Изведенки
1. Египќанец м.
мн. Египќани
2. Египќанка ж.
мн. Египќанки
3. египетски прид.
египетскиот
Пример: египетски пирамиди
4. египтолошки прид.
египтолошкиот
Пример: египтолошки теми