а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Дунав

Вид збор: Име
Ранг: 5475
Име на голема европска река која тече од запад кон исток.
Англиски: Danube Албански: Danubi
Употреба: Географија
Изведенки
дунавски прид.
дунавскиот