а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Вечерница

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25375
Ѕвезда што се гледа навечер прва по заоѓањето на сонцето, Венера.
Англиски: evening star
Употреба: Астрономија
Примери:
На темното модрило на небото се јави Вечерницата, светла и треперлива.