а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Венера

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9710
1. Римска божица на љубовта (Афродита).
Англиски: Venus Албански: Venera, Afrodita
Употреба: Митологија
2. Планета во Сончевиот Систем.
Англиски: Venus Албански: Venera
Употреба: Астрономија