а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Англија

Вид збор: Име
Ранг: 3212
Англија е најголемата земја во рамките на Обединетото Кралство.
Англиски: England Албански: Angli
Употреба: Географија
Примери:
Англиското знаме e познато како Крстот на Св. Ѓорѓија.
Изведенки
1. Англичанец м.
мн. Англичани
Жител на Англија.
2. Англичанка ж.
мн. Англичанки
Жителка на Англија.