а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Албанија

(едн.)
Вид збор: Име
Ранг: 955
Албанија е медитеранска и балканска земја во југоисточна Европа.
Англиски: Albania Албански: Shqipëria
Употреба: Географија
Примери:
Брегот на Албанија зафаќа делови на Јадранско Море и Јонско Море.