а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Албанец

мн. Албанци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3795
жител на Балканскиот Полуостров
Англиски: Albanian Албански: shqiptar
Употреба: Географија
Изведенки
Албанка ж.
мн. Албанки