а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алах

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9383
Бог кај муслиманите.
Англиски: Allah Турски: Allah
Употреба: Религија
Примери:
Го спомнува името на мојот Алах.
Алах те благословил.
Изведенки
алахов прид.
алаховиот