а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алавит

мн. Алавити
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на муслиманска религиозна групација, следбеник на Имамот Али.
Англиски: Alaouite Турски: Alevi
Употреба: Религија
Примери:
доминацијата на малцинската заедница Алавит