а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Австро-Унгарија

Вид збор: Име
Ранг: 7973
Поранешна католичка монархија, односно позната и како Двојна Монархија.
Англиски: Austria-Hungary
Употреба: Историја
Примери:
Австро-Унгарија била втората по големина држава во Европа.
Изведенки
Австроунгарец м.
мн. Австроунгарци