топонимија

(едн.) топонимијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48875
Целокупност од месните имиња на дадена област.
Англиски: toponymy
Употреба: Лингвистика
Примери:
македонска топонимија
Изведенки
топонимски прид.
топонимскиот
Пример: топонимски систем