надмен

надмениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14450
наперчен, вообразен, надуен
Англиски: conceited, arrogant
Примери:
надмен поглед
надмен поздрав
Изведенки
1. надмено прил.
Пример: Надмено се однесува.
2. надменост ж.