вообрази

вообразат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22878
1. Претстави, замисли, измисли нешто што не постои.
Англиски: imagine Албански: imagjinoj
Примери:
Тој вообразил дека е најдобар спортист во градот.
2. (се вообрази) Се направи важен, стане надмен, се надуе.
Англиски: smug Албански: kryelartë, mendjemadh
Примери:
Откако докторира, се вообрази.
Изведенки
1. вообразува несв.
(се) вообразуваат
2. вообразување ср.
мн. вообразувања
глаг. им.
Пример: Претерува во своите вообразувања.