Божик

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11544
Раѓањето Христово, голем христијански празник.
Англиски: Christmass
Употреба: Црковен термин
Изрази
(ирон.) Од Бадник до Божик - божем многу одамна, всушност од вчера до денес.