алашвериш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29531
1. трговија, пазар
Англиски: trade Турски: alışveriş Албански: tregti
Употреба: Архаизам
Примери:
Го уцени и направи еден алашвериш.
2. Тајно договарање, разговор.
Англиски: talk Албански: bisedim
Употреба: Архаизам
Примери:
Си имаат тие алашвериш.
Изведенки
алашвереш м.
(едн.)