јавка

мн. јавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18825
1. Договорен таен збор или реченица што се употребува во стражарската служба или во конспиративни активности, лозинка, знак за препознавање.
Англиски: password Албански: parullë
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
Не јавувај се на ништо освен на јавката.
Ја пренесе јавката.
2. Тој што поврзува илегалци, лице за таен контакт.
Англиски: con-man Албански: kontakt person klandestin
Употреба: Архаизам
Примери:
Поминаа долг пат за да стигнат до јавката.