ѕвиска

ѕвискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За коњ - испушта пискав глас; пискаво ржи, вижди, вишти.
Англиски: neigh
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњот ѕвискаше пред зајдисонце.
Коњите ѕвискаа вознемирено.
Изведенки
ѕвискање ср.
глаг. им.