шилеже

мн. шилежиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19400
1. Одбиено јагне од една година.
Англиски: lamb Албански: qingj njivjeqar
2. Доцна ојагнето јагне.
Албански: qingj i lindur pas kohe