часовник

мн. часовници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1220
Направа за покажување време.
Англиски: clock Албански: orë
Примери:
Џебен, рачен, ѕиден часовник.
Стрелка на часовник.
Градски часовник, пообично: саат.