цимет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10092
1. Растение од семејството на ловориките.
Латински: Laurus cinnamonum Англиски: cinnamon Албански: kanellë, cimt
Употреба: Ботаника
2. Кората на ова растение; се употребува како зачин на печиво.
Англиски: cinnamon Албански: kanellë, cimt
Употреба: Гастрономија