храм

мн. храмови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2464
1. Зграда за богослужение, црква.
Англиски: temple Албански: faltore, tempull
Употреба: Религија
Примери:
Биле ограбени сите храмови.
2. Црковна слава.
Албански: kremt kishtare
Употреба: Црковен термин
Примери:
На манастирот храмот му бил Св. Никола.
3. Место каде што се твори нешто возвишено; место што предизвикува почит.
Англиски: temple Албански: tempull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Храм на културата.