утрина

мн. утрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5518
1. Утро, рано утро.
Англиски: morning Албански: mëngjes
Примери:
Станал една утрина рано.
На утрина.
2. Земја оставена за пасење.
Англиски: meadow Албански: livadh, kullotë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селска утрина.
3. Награда (за говедарот) за пасење стока.