уличар

мн. уличари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28984
1. Човек што не се врти дома, што се мота постојано по улиците.
Англиски: hobo Албански: rrugaç
2. Лице со непристојно и распуштено држење.
Англиски: bum Албански: rrugaç, endacak
Изведенки
уличарски прид.
уличарскиот
Пример: уличарски манири