топка

мн. топки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1808
1. геометриско тело
Англиски: ball Албански: top
Употреба: Математика
Примери:
Пречникот, обемот, површината на топката.
2. Планетата Земја
Англиски: Earth Албански: rruzull
Употреба: Географија
Примери:
Земјината топка
3. Предмет со сферична форма, валчест предмет.
Англиски: ball Албански: topth
Примери:
топка сирење
топка восок
4. спортски реквизит
Англиски: ball Турски: top Албански: top
Употреба: Спорт
Примери:
фудбалска топка
топка за игра
гумена топка
кожена топка
Изведенки
топчест прид.
топчести