тобоган

мн. тобогани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26673
1. Ниска санка на северноамериканските Индијанци.
Англиски: sled Албански: sajë
2. Паралелни штици сврзани со ремења.
3. Направа за слизгање.
Англиски: rollercoaster Албански: sajë