теснец

мн. теснеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17228
1. Тесен дел од морски канал, река.
Англиски: strait
Употреба: Географија
2. тесно место
Англиски: gorge
3. безизлезна состојба
Англиски: corner
Употреба: Преносно значење