синее

синеат; синеј, синејте; синееше; синееја; синеејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30627
1. Прави нешто да стане сино.
Англиски: blue Албански: kaltëroj
2. (се сини) Станува син; се изделува со својата сина боја.
Англиски: blue Албански: kaltron, bëhet blu
Примери:
Небото се синее.
Се синее планината во далечината.