синевица

мн. синевици
Вид збор: Именка, женски род
1. синевина
Англиски: blue Албански: blu, kaltër
2. Синкава трага по телото.
Англиски: bruise Албански: blanë, vend i mavijosur
Употреба: Медицина
Примери:
По нозете имаше повеќе синевици.