синевина

синевината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6393
1. Сина боја; синкава нијанса на нешто.
Англиски: blue Албански: blu, kaltër
Примери:
Блескотеше со јарка синевина.
2. За море, небо, воздух - сино пространство, сина површина.
Англиски: blue Албански: kaltër, blu
Примери:
Синевината на морето.
Небесна синевина.
Летна во синевината.