синап

Види и: сенф (м.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47209
1. Растение со ситни жолти цветови.
Латински: Sinapis arvensis Англиски: mustard Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
2. Семето од тоа растение.
Англиски: mustard Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
3. Зачин што се прави од семето на тоа растение.
Англиски: mustard Албански: mustardë, senf
Употреба: Гастрономија