свештенство

(едн.) свештенството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17481
1. свештеничка служба
Англиски: religious service Албански: shërbim kishtar
Употреба: Религија
2. свештеници
Англиски: clergy Албански: prift, klerik
Употреба: Религија
Примери:
православно свештенство