рудина

мн. рудини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10665
планинска полјана
Англиски: mountain pasture Албански: kullotë malore
Употреба: Географија , Земјоделство
Примери:
(нар. поез.) На врв на планина / на рамна рудина.