рамноденица

рамноденицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55450
Време во годината кога траењето на денот и ноќта е еднакво.
Англиски: equinox
Употреба: Астрономија
Примери:
пролетна рамноденица
есенска рамноденица