прозорец

мн. прозорци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 227
1. Отвор во ѕид низ кој влегува светлина и воздух заедно со рамката и стаклото со којшто тој отвор се затвора.
Англиски: window Албански: dritare, penxhere
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Таа стоеше до прозорецот и замислено гледаше во дворот.
Собата беше светла со три прозорци.
2. Стакло прицврстено на рамката којашто го затвора отворот; прозорско окно.
Англиски: pane Албански: xham
Примери:
Децата играјќи топка го скршија прозорецот.
Прозорецот беше пукнат на едниот агол.
3. Тесен отвор низ којшто може да се види внатрешноста на нешто.
Албански: vrimë
Примери:
Децата направија мал прозорец на картонската кутија за да му се гледа на мачето.
4. Отворен пат, видик.
Англиски: view Албански: dritare
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Книгата е прозорец кон светот.
5. Можност за одбрана.
Англиски: opportunity Албански: rrugëdalje
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој предвреме ја процени ситуацијата и си отвори прозорец.
Изведенки
1. прозориште ср.
мн. прозоришта
аугм.
2. прозорче ср.
мн. прозорчиња
дем.