претставка

мн. претставки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12181
1. писмено барање
Англиски: petition Албански: kërkesë me shkrim
Употреба: Административен термин
Примери:
Поднесе претставка.
2. префикс
Англиски: prefix Албански: parashtesë
Употреба: Граматика