плевел

мн. плевели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14168
Самоникнато растение, штетно за земјоделците.
Латински: lolium Англиски: weed Српски: коров Албански: tëharr
Употреба: Ботаника
Примери:
Ајде да се плеви плевелот.