плафон

мн. плафони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12931
1. таван
Англиски: ceiling Француски: plafond Албански: plafon, tavan
Употреба: Архитектура и градба
2. Највисока точка, краен досег, најгорна граница.
Англиски: limit Француски: plafond Албански: plafon
Примери:
Плафонот на платите.