оцет

(едн.) оцетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16351
Кисела течност со остар мирис што служи за зачинување или за конзервирање на храна.
Англиски: vinegar Албански: uthull
Употреба: Гастрономија
Примери:
Оцетот им ја разблажува лутината на пиперките.
Алкохолен оцет.
Вински оцет.
Јаболков оцет.