ора

ораат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5651
Обработува плодна земја со рало, со плуг или со трактор со цел да се раситни земјата и да се подготви за сеење.
Англиски: plow Албански: lëvroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Цел ден ја ораше нивата со тракторот.
Изрази
Ѓаволот ни ора, ни копа - лошото секогаш демне, па затоа треба човек да е претпазлив.
Изведенки
орање ср.
глаг. им.