ораториум

мн. ораториуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 57598
Голема музичка творба за хор, оркестар и солисти со драмскоепски карактер.
Англиски: oratorio
Употреба: Музика и танц
Изведенки
ораториумски прид.
ораториумскиот