опус

мн. опуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6879
1. Дело, обично уметничко (музичко, сликарско, литературно).
Англиски: work Албански: vepër
Употреба: Уметност
2. Творештво, сите дела на еден автор.
Англиски: work Албански: vepër
Примери:
Тој има заокружен поетски опус.
Зад себе има завиден научен опус.