омаловажи

омаловажат; омаловажил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15449
Смета нешто за помалку важно отколку што е; потцени нечија или некаква вредност.
Англиски: undervalue
Примери:
Тој се обидуваше да го омаловажи нашето дело.
Изведенки
1. омаловажува несв.
омаловажуваат
2. омаловажување ср.
глаг. им.