недела

мн. недели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 670
1. Денот меѓу сабота и понеделник.
Англиски: Sunday Албански: e diel
Примери:
Во недела не се работи.
2. Седум дена, од понеделник до недела.
Англиски: week Албански: javë
Примери:
Одморот ни беше две недели.