моќност

Види и: моќ (ж.)
(едн.) моќноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27525
1. Особина на она што е моќно, cила.
Англиски: power Албански: fuqi, energji
Примери:
Енергетска моќност.
2. Величина што го определува количеството енергија на моторите, што може да се произведе, складира и сл.
Англиски: power Албански: fuqi
Употреба: Физика